Zdjęcie do CV

Zdjęcie do CV

Zdjęcia do CV Tarnobrzeg

Zdjęcie do CV wbrew pozorom ma duże znaczenie w etapie rekrutacji. W zależności od wyglądu i charakteru zdjęcia, które wstawisz do CV, może Ci ono pomóc jak i zaszkodzić w zdobyciu pracy.

Czy zdjęcie do CV jest potrzebne?

Tak na prawdę nie ma obowiązku wstawiania zdjęcia do CV i pracodawca nie ma prawa żądać od nas aby go umieścić.
Jednak obecnie przyjęło się, że do CV dodajemy zdjęcie mimo iż nie jest to jakaś zapisana zasada.
Pamiętajmy jednak, że są zawody (modeling, hostessy, prezenterki TV itp.), w których dobra prezencja to podstawa, ponieważ takie osoby są swoistą wizytówką firmy. W takich przypadkach najczęściej wymagane jest portfolio.

Wstawienie profesjonalnego zdjęcia na pewno wyróżni nasze CV, mimo iż osoba rekrutująca nie powinna kierować się wyglądem kandydata do pracy. Pracodawca, część decyzji podejmuje pod wpływem emocji i dlatego odpowiednio dobrane zdjęcie może przesądzić o zaproszeniu nas na rozmowę kwalifikacyjną. Miejmy na uwadze, że nieodpowiednie zdjęcie może przesądzić o naszej porażce w zdobyciu nowej pracy.

Zdjęcia biznesowe Tarnobrzeg

Jakie jest odpowiednie zdjęcie do CV?

Przede wszystkim nie każde zdjęcie się nadaje do CV, ale o tym napisałem trochę niżej.
Podstawowe zasady odpowiedniego zdjęcia są następujące:

 1. Na fotografii powinniśmy wyglądać schludnie i stosownie do charakteru szukanej pracy.
 2. Zdjęcie powinno być wyraźne aby w łatwy sposób można było rozpoznać osobę.
 3. Nasza sylwetka powinna być wyprostowana ale rozluźniona z przyjaznym spojrzeniem.
 4. Zdjęcie powinno być na jednolitym tle lub na takim, które by nie odwracało uwagi od nas samych.

Czy warto zrobić profesjonalne zdjęcie do CV?

Zdecydowanie TAK!
Fotograf od sesji biznesowych zadba o to abyśmy wyglądali na zdjęciu profesjonalnie. Doradzi jak mamy pozować, a nawet w co mamy się ubrać aby zdjęcia wyszły odpowiednie do charakteru poszukiwanej pracy (my bynajmniej tak doradzamy naszym klientom). Co równie ważne, zdjęcia od fotografa będą w doskonałej jakości co ma istotny wpływ na późniejszy wydruk.

Fotografia korporacyjna Tarnobrzeg

Jakich zdjęć unikać w CV?

Można by było napisać aby tylko nie wstawiać selfie z dzióbkiem jednak jest jeszcze kilka innych typów zdjęć, których powinniśmy się wystrzegać w CV.
Oto kilka z nich:

 1. Zdjęć z wakacji lub okazjonalnych przyjęć 
 2. Fotografii na których widać jeszcze inne osoby
 3. Nie wycinamy swojego portretu z zdjęcia grupowego
 4. Zdjęcia „z ręki” selfie 
 5. Nieaktualna fotografia sprzed kilku lat
 6. Fotografii niskiej jakości

Kilka porad dotyczących zdjęć do CV

Zadbaj o profesjonalny wizerunek

Odpowiednio przygotujmy się do biznesowego zdjęcia. Przed zrobieniem zdjęcia pójdźmy do fryzjera aby zadbać o fryzurę. Panie powinny zrobić sobie naturalny makijaż baz mocnych akcentów kolorystycznych na oczach.
Bardzo ważne jest to w co się ubierzemy. Nasz ubiór powinien współgrać z charakterem pracy o jaką aplikujemy. Dobrze jest się ubrać formalnie, jednolita koszula i marynarka to dobry przepis na niemal każde zdjęcie. Jeżeli pełnimy zawód, który można określić dzięki uniformowi (lekarz, szef kuchni itp.) dobrym pomysłem jest zrobienie sobie zdjęcia w tymże stroju.

Zdjęcie tylko twarzy czy całej postaci

Być może zastanawiasz się nad zdjęciem samej twarzy lub całej sylwetki albo może coś pomiędzy?
Najważniejsze aby było nas dokładnie widać na zdjęciu. Cała postać może nie być dobrym pomysłem ze względu na to, że mamy mało miejsca na zdjęcie w CV. Natomiast sama głowa na zdjęciu kojarzy się bardziej z zdjęciem do legitymacji niż z zdjęciem biznesowym. Dobrym rozwiązaniem będzie zdjęcie po pas lub popiersie. Na zdjęciach, na których widnieje więcej sylwetki można pokazać nasz charakter po przez mowę ciała.
Wszystko to oczywiście jest zależne od tego jakiej pracy szukamy i na jakie stanowisko.

Najwyższa jakość to sukces

Jakość zdjęcia jak i jakość wydruku całego CV jest kluczowa. Gdy pracodawca ma do przejrzenia kilkanaście/kilkadziesiąt podań o pracę to trzeba się wyróżnić spośród innych i nie pomoże nam w tym niechlujne Curriculum vitae. CV powinno być czytelne, zachęcające do przeczytania i powinno zapadać w pamięć. Kolorowy wydruk na szlachetnym papierze na pewno będzie lepszym rozwiązaniem niż wydruk czarno-biały na zwykłej kartce przypominający starą kserokopię.

Uśmiech

Jeżeli na zdjęciu wyglądamy na złego, ponurego człowieka, to prawdopodobnie pracodawca pomyśli, że współpraca z takim człowiekiem może być ciężka. Natomiast lekki uśmiech i pogodna twarz dużo bardziej świadczy o nas jako o osobach chętnych do komunikacji, rozwoju i współpracy.

Projekt i druk CV

Nowoczesny projekt CV

Konkurencja może być duża, więc jak już wcześniej wspomniałem, liczy się każdy aspekt. Od projektu rozmieszczenia poszczególnych elementów, po przez kolory, a na czcionce kończąc. Wszystko to się liczy i wszystko to się składa na profesjonalne CV. Wszystkie te zabiegi są po to aby pracodawca wziął do ręki nasze CV wybierając je spośród dziesiątek innych leżących na biurku.

Profesjonalny wydruk CV

Pokażmy przyszłemu pracodawcy już na wstępie, że nam zależy. Drukując CV na papierze premium od razu dajecie znać, że podchodzicie do sprawy poważnie, że nasze CV to nie koleje ksero wysłane pod kolejny adres tylko, że pragniecie właśnie tego stanowiska w tej, a nie innej firmie.

Mamy dla Was garść dodatkowych informacji

Sesja narzeczeńska - idealny sposób na...

Dopiero się zaręczyliście i szukacie fotografa? -zajrzyjcie TUTAJ opisujemy co to jest sesja narzeczeńska i dlaczego warto ją zrealizować z nami.

Czytaliście już nasze porady ślubne?

Mamy dla Was kilka, bardzo użytecznych porad ślubnych. Możecie je przeczytać tutaj.

Zobaczcie nasze pełne realizacje ślubne

Poznajmy się bliżej

Zapraszam do sekcji O Nas, w której przeczytacie kilka słów na nasz temat. Kliknij TUTAJ 

Rezerwuj termin nim zostanie zajęty

  Znajdź Nas w Social-mediach

  Możecie nas znaleźć również na facebooku [a]zakrzewski oraz [a]wedding to fanpage głównie związane z stroną. Ale Paulina ma jeszcze swój projekt pod tytułem “Czary Mary Pauliny“, a Alek prowadzi “Off-Road Tarnobrzeg” na który również serdecznie zapraszamy.

  Dziękuję za odwiedziny

  Możliwość komentowania została wyłączona.