REPORTAŻ ŚLUBNY

W Naszym Wykonaniu

Po co to napisałem?

Reportaż ślubny – Postanowiłem napisać małe uzupełnienie. Jak pracujemy? Jak wygląda nasze zlecenie? I z czego składa się reportaż ślubny? Napisałem to, aby nasi przyszli klienci wiedzieli, jak przebiega zlecenie fotografa ślubnego i czego się spodziewać, wynajmując nas jako fotografów ślubnych na swój ślub.
Będzie to doskonały dodatek do oferty ślubnej, aby uzmysłowić parom młodym, co dokładnie mamy na myśli pisząc, np. „fotografia od przygotowań do oczepin” lub „reportaż ślubny”.
Dzięki temu wpisowi będziecie wiedzieć jak może wyglądać wasza uroczystość, na co zwrócić uwagę, a czym się w ogóle nie przejmować.

Reportaż Ślubny w naszym wykonaniu

Poniżej opiszę, jak wygląda nasza praca, zaczynając już od spotkania z parą młodą, a kończąc momentem, w którym oddajemy materiał. Opis będzie oparty o pracę dwóch fotografów podczas ślubu, jak i dwóch sesji, narzeczeńskiej oraz poślubnej (innego dnia niż ślub).

Spotkanie

Od tego się zaczyna. Gdy para młoda zdecyduje się na nasze usługi, a my mamy wolny termin, to umawiamy się na spotkanie. Zazwyczaj u nas przy kawie.
Pierwsze co robimy podczas spotkania, to omawiamy umowę, aby wszystko było jasne w momencie jej podpisania.
Gdy umowę mamy już za sobą możemy przejść do luźnej rozmowy na temat pary młodej. Chcemy się dowiedzieć, jakie mają hobby, czym się zajmują no i co ich połączyło. Najzwyczajniej w świecie chcemy się poznać z naszą parą, aby późniejsza współpraca przebiegała jak najmniej stresująco.
Teraz gdy już wiemy coś o młodej parze, możemy im doradzić w planie sesji narzeczeńskiej. By była ona czymś więcej niż tylko sesją zdjęciową. Chcemy, aby sesja była pamiątką, do której często i z przyjemnością będzie się wracać. Sesja narzeczeńska jest tak doskonałym pomysłem, że napisaliśmy o niej osobny wpis (Sesja Narzeczeńska).

Następnym punktem spotkania jest przedstawienie oferowanych przez nas produktów. Są to foto-albumy, foto-książki, obrazy czy odbitki w spersonalizowanych pudełkach (całą ofertę znajdziecie na stronie PAMIĄTKI). Gdy już dokładnie obejrzycie, dotkniecie i porównacie nasze pamiątki, przejdziemy do omawiania waszego ślubu, krok po kroku. Aby reportaż ślubny przebiegał sprawnie i bez niespodzianek sporządzimy scenariusz waszego ślubu. Wypunktowany co do minuty w celu uzmysłowienia wam, ile rzeczy może wydarzyć się podczas reportażu ślubnego. Oszacujemy, ile mogą trwać poszczególne wydarzenia i podpowiemy, w jaki sposób zaplanować poszczególne etapy ślubu, aby wszystko przebiegło sprawnie i bez większego stresu.
Na koniec omówimy sesję plenerową. Dla wielu pań jest to najważniejszy punkt 😉 

Sesja narzeczeńska

Sesja narzeczeńska Tarnobrzeg

Zwykle planujemy sesję narzeczeńską kilka tygodni przed ślubem, aby w razie potrzeby para młoda miała czas na wykorzystanie zdjęć z tej sesji. Sesja trwa około dwóch godzin, dzięki czemu możemy zaaranżować kilka scen w kilku miejscach. Na sesji jesteśmy w stanie zrobić nawet kilkaset zdjęć. Wszystkie zdjęcia zostaną umieszczone w „galerii wyboru” (opis poniżej), aby para młoda mogła wybrać te, które podobają się najbardziej te, które zapierają dech w piersiach.
Dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie wiedzą, co to jest sesja narzeczeńska, zapraszam na stronę”Sesja Narzeczeńska„, z której się dowiecie, dlaczego warto mieć taką sesję.

Dzień ślubu (reportaż ślubny)

W dzień ślubu dzieje się tak dużo rzeczy, że postanowiłem opisać poniżej te główne elementy reportażu ślubnego. Pracujemy w stylu reporterskim, czyli nie ingerujemy w przebieg wydarzeń, nie licząc wcześniej ustalonych sesji podczas tego dnia. Przez cały dzień jesteśmy blisko pary młodej, ale w taki sposób, aby jak najmniej było nas widać. Za sprawą teleobiektywów jesteśmy w stanie robić bliskie zdjęcia z dużych odległości, nie przeszkadzając w tym ważnym przeżyciu i emocjom. Chyba nikt nie lubi i nie czuje się komfortowo, gdy fotograf lub kamerzysta plącze się pod nogami i celuje w nas obiektywem kilka centymetrów przed twarzą.
Dzięki profesjonalnemu sprzętowi fotograficznemu jesteśmy w stanie zagwarantować piękne zdjęcia w każdych warunkach.

Przygotowania (początek reportażu ślubnego)

Dużo, osób myśli, że przygotowania to taki zbędny moment — nic bardziej mylnego! Czytajcie dalej.
Nasza praca prawie zawsze zaczyna się od przygotowań. Fotografując we dwójkę, jedno z nas może być u pani młodej, drugie u pana młodego. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić dużo czasu, gdyż robimy zdjęcia obojgu młodym w jednym czasie.
Jest to idealny moment, aby się przedstawić, zapoznać z bliskimi młodej pary.
Fotografowanie zaczynamy od detali, takich jak obrączki, bukiety, suknia i garnitur. Podczas gdy w skupieniu układamy detale tak, aby wyglądały spójnie i prezentowały się pięknie, reszta rodziny i bliskich nabiera do nas zaufania i przestaje czuć się jak z obcą osobą. Bardzo wpływa to na późniejsze zdjęcia. Gdy detale już skończone, czas zrobić zdjęcia całej atmosferze towarzyszącej tym przygotowaniom. I tu dzięki wcześniejszemu zapoznaniu i obyciu z uczestnikami przygotowań wszystko przebiega płynnie i bez problemów. Nikt się nie krępuje, nikt nie ucieka sprzed obiektywu i nie robi dziwnych min, a to za sprawą tego, że już się znamy.
Następnie robimy zdjęcia, głównym bohaterom podczas jak się ubierają, jak popijają szampana, jak dokonują ostatnich poprawek w swoim wyglądzie.

Detale ślubne
Fotografia Ślubna Sandomierz

Gdy przygotowania dobiegną końca, pan młody przyjeżdża do pani młodej. Często aranżowane są „wykupiny” czyli zabawne inscenizacje mające na celu oddanie pani młodej w ręce pana młodego. Jednak nie za darmo! Dzięki temu, że fotografujemy we dwójkę, jedno z nas może uwiecznić panią młodą wyczekującą pana młodego w swoim pokoju, podczas gdy drugi fotograf rejestruje na zdjęciach pana młodego starającego się wykupić panią młodą.

First Look

First Look

Ten moment, gdy pan młody po raz pierwszy widzi swoją przyszłą żonę w pięknej sukni (i odwrotnie) jest bardzo wzruszający i piękny. Dlatego postanowiliśmy proponować naszym parom, aby aranżować to w kontrolowanych warunkach i nie zrozumcie mnie źle, nie chcemy, aby para odegrała scenkę jak aktorzy… chcemy, aby tak piękna chwila była uchwycona w warunkach kontrolowanych we wcześniej zaplanowanym (przygotowanym) miejscu, aby to wzruszenie na waszych twarzach było ozdobione np. pięknym plenerem. Przyznacie mi chyba racje, że lepiej mieć zdjęcie pełne wzruszenia gdzieś w przydomowym ogrodzie niż w przedpokoju, w którym już jest tłoczno od gości.

Następnie fotografujemy całą otoczkę towarzyszącą tej chwili, witających się gości z parą młodą, uśmiechających się rodziców i biegających w kółko dzieci.

Błogosławieństwo

To chyba najważniejszy moment dla rodziców pary młodej. Czasem w błogosławieństwie uczestniczą również chrzestni oraz dziadkowie. Podczas zdjęć staramy się wszystkich uwiecznić na zdjęciach. Zdarza się, że para młoda stawia obok domu duży ozdobiony namiot, aby tam zrobić błogosławieństwo w towarzystwie rodziny i najbliższych. Naszym zdaniem jest to dużo lepszy pomysł niż ciasny pokój, a szczególnie gdy jest w nim sporo osób, a mało miejsca.

błogosławieństwo

Po błogosławieństwie fotografujemy, jak wszyscy powoli kierują się do kościoła. Jedno z nas jedzie autem z parą młodą (o ile jest taka możliwość) fotografując parę młodą w aucie oraz w trakcie bram, które bardzo często się zdarzają na weselach rustykalnych. Drugi fotograf jedzie prosto do kościoła/USC, aby zrobić zdjęcia architektury kościoła/UST oraz wystroju we wnętrzu. Będąc na miejscu, jest już gotowy na przyjazd pary młodej, co jest bardzo istotne, jeżeli młodzi jadą do kościoła/UST jakimś stylowym pojazdem i chcieliby mieć uwiecznione to na zdjęciach.

Ceremonia

awedding

Zanim zaczniemy fotografować ceremonia, zawsze idziemy do księdza okazać legitymację liturgiczną i spytać go o momenty, w których nie życzy sobie, aby robić zdjęcia. Jest to dla nas bardzo ważne, aby ksiądz, celebrant, był zadowolony, bo to przekłada się bezpośrednio na parę młodą.
Fotografujemy w zasadzie wszystko… to jak goście powoli się schodzą i zasiadają w ławkach, to jak się witają z młodą parą i to, jak wymieniają się uśmiechami. Fotografujemy parę młodą, jak czekają przed wejściem do kościoła, to jak wchodzą wolnym krokiem, zbliżając się do ołtarza. W zasadzie fotografujemy cały czas i nie tylko parę młodą, ale również rodziców, gości, księdza oraz całą architekturę.
Jednak naszym zdaniem ważniejsze jest to, w jaki sposób fotografujemy. Staramy się nie zwracać na siebie uwagi. Tak jak pisałem wcześniej, dzięki teleobiektywom jesteśmy w stanie zrobić zdjęcia z dużej odległości, co pozwala nam uwiecznić na zdjęciach emocje, jakie niebyły by możliwe, gdybyśmy stali zbyt blisko, bo najzwyczajniej osoba by się krępowała i nie mogłaby się skupić na jakże ważnym sakramencie. Cały reportaż ślubny jest fotografowany przez nas w ten sposób.

Wyjście z kościoła

Kulminacyjny punkt dnia dla każdej pary. Pełen radości i często wzruszenia z dodatkiem łez. Po prostu emocjonalna bomba. Dla nas też jest to bardzo ważny moment, którego nie można przeoczyć. Zdjęcie musi zostać zrobione w odpowiednim momencie. Dodałem tutaj dwa zdjęcia zrobione prawie w tym samym momencie. Gdy jeden fotograf uwiecznia szeroki plan, drugi skupia się na detalach i zbliżeniach.

Ślub w bieszczadach

Zdjęcia grupowe i życzenia

Zawsze staramy się zrobić zdjęcie grupowe przy kościele. Choć nie zawsze jest to możliwe. Zazwyczaj przy wejściu do kościoła są schody, na których można odpowiednio ułożyć gości tak, aby wszystkich było widać. Gdy nie jest to możliwe, zdjęcia grupowe robimy przy sami weselnej podczas wesela.

Życzenia są najbardziej czasochłonnym elementem ślubu. Ale odwdzięczają się obfitymi emocjami, które pięknie się na zdjęciach ogląda. Warto zaplanować sobie wcześniej, jak mają przebiegać życzenia. Trzeba wziąć sobie kogoś do pomocy, aby zapanować nad tłumem napierającym na młodą parę 😉
Przy odpowiednim planie można „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu” i podczas życzeń zrobić od razu sesję portretową. W taki sposób można zaoszczędzić dużo czasu, a goście zyskają pamiątkę (o tym będzie niżej).
Średnio jedna para składa wam życzenia przez minutę, przy średnim weselu na 120 osób życzenia trwają około godziny.

Przywitanie chlebem i solą, toast i sala

fotograf ślubny fotograf ślubny

Tutaj sytuacja podobna jak wcześniej — jeden fotograf jedzie z wami. Drugi fotograf jedzie wcześniej na sale, aby zrobić zdjęcia wystroju, architektury i pary młodej pojawiającej się przy sali weselnej. Fotografujemy wszystko po kolei, aby nie stracić ani jednej ważnej chwili. Fotografujemy nie tylko parę młodą, ale również wszystko, co dzieje się wokół. Na przykładzie zdjęć znowu można zauważyć plusy fotografowania we dwójkę. Jeden fotograf musiałby ustawić kadr na rodziców albo na młodych. Fotografując we dwoje, mamy problem rozwiązany.

Pierwszy taniec

Dużo par intensywnie przygotowuję się do tego punktu wesela poprzez lekcje tańca, choreografii i długich treningów. Jedni nie mogą się doczekać, inni natomiast stresują się tym momentem bardziej niż całym ślubem. 🙂 Piękny moment, gdy wszystkie twarze zwrócone są na parę młodą. My do tego momentu przygotowujemy się równie starannie. Wcześniej rozstawiając nasze lampy błyskowe, aby na zdjęciach dodać trochę dynamiki i być przygotowany na różne sytuacje oświetleniowe (zdarzyło się kilka razy, że nasze lampy były jedynymi na sali tanecznej).
Fotografujemy taniec i reakcję gości. Po pierwszym tańcu fotografujemy dalej, jak młoda para bawi się z gośćmi na parkiecie. Reportaż ślubny zawiera nie tylko główne elementy ale całą otoczkę.

Tort

Tort weselny

Gwóźdź programu, czyli tort weselny! Fotografujemy go od samego początku, jak wjeżdża na salę. Potem parę młodą jak do siebie się tulą, uśmiechają się w oczekiwaniu, aż race się wypalą. Potem fotografujemy, jak para młoda kroi tort, wówczas jeden fotograf może skupić się tylko na parze młodej, podczas gdy drugi rejestruje na zdjęciach zebranych wokół gości i układających się w kolejkę dzieci.

Sesja portretowa z gośćmi

Jeszcze przed zmrokiem robimy sesję portretową młodej pary z gośćmi, aby każdy z gości miła formalną, profesjonalną pamiątkę ze ślubu. Sesję tą staramy się zrobić w jakimś ładnym miejscu w ogrodzie przy sali. Jeżeli nie ma ogrodu to w środku na wcześniej przygotowanej ściance. Podczas tej sesji robimy również zdjęcie grupowe oraz zdjęcia w małych grupkach, które często są inscenizowane w śmieszne scenki, np. jak grupka przyjaciół podrzuca panią młodą, a grupka przyjaciółek nie daje rady udźwignąć pana młodego itp. zwykle wymyślane przez parę młodą.
Jeżeli wesele jest duże, to proponujemy, aby zdjęcia portretowe z gośćmi zrobić w momencie życzeń, wówczas oszczędzamy dużo czasu. Po torcie można zrobić tylko zdjęcia w grupkach.

Listopadowy slub w tarnobrzegu

Sesja plenerowa w dniu ślubu

Fotograf ślubny Kraków

Tuż po sesji z gośćmi, zabieramy parę młodą na szybką sesję plenerową, w ogrodzi przy sali weselnej lub gdzieś nieopodal.
Na tę sesję przeznaczamy dosłownie kilka-kilkanaście minut, aby nie kazać gościom weselnym zbyt długo czekać na parę.
Pomyślicie pewnie, po co robić te zdjęcia skoro i tak będziemy mieć sesję plenerową innego dnia? Odpowiem wam, że podczas sesji w dzień ślubu para młoda ma jeszcze tę radość, te emocje na twarzy, które chcemy uchwycić. Oczywiście jest to króciutka sesja, zaledwie tylko kilka kadrów, aby nie oddzielać pary młodej od wesela, jednak bardzo uczuciowa i bliska.

Zabawa na parkiecie

Zabawa na parkiecie zaczyna się robić atrakcyjna, gdy za oknem robi się ciemno. Wtedy wszystkie kolorowe lampy, w jakie wyposażony jest DJ lub orkiestra pięknie się prezentują. Mimo że fotografujemy zabawę gości oraz pary młodej nie ingerując w zachowanie na parkiecie, aby ujęcia były jak najbardziej naturalne. To w jednym momencie bierzemy parę młodą na środek parkietu, aby zrobić kilka pozowanych kadrów. Chcemy przez chwilę mieć kontrolę nad tanecznym szaleństwem, aby uchwycić suknie ślubna, jak pięknie się układa podczas obrotów i tanecznych kroków.

dworek belweder w chmielowie

Podziękowanie rodzicom

Wzruszający dla rodziców moment, który nie może być przez nas pominięty. 

Zdjęcia przy stołach

Jesteśmy praktycznie cały czas w gotowości, aby zrobić wyjątkowe zdjęcia, również przy stołach, gdzie można uchwycić piękno wesela. Goście z uśmiechami na twarzach wznoszący toast lub po prostu rozmawiający ze sobą to również niezwykła pamiątka. Nasz reportaż ślubny to wszystko zawiera.

Sesja o zmroku

Fotografia ślubna Tarnobrzeg

Po zmroku porywamy parę młodą jeszcze raz. Robimy wówczas zdjęcia z użyciem lamp błyskowych tak, aby pięknie ukazać charakter nocnych zdjęć. Często również robimy zdjęcia w towarzystwie gości weselnych, którzy podświetlają parę młodą zimnymi ogniami lub latarkami z telefonów.

Oczepiny (koniec reportażu ślubnego)

To ostatni moment wesela, który fotografujemy. Jest to moment wyczekiwany przez panny, aby złapać welon lub bukiet. Kawalerowie również chętnie uczestniczą w zabawie, aby złapać muchę pana młodego. Wszystko to staramy się fotografować w sposób dynamiczny, aby można było sobie po latach przypomnieć nie tylko moment, ale również całą atmosferę towarzyszącą temu momentowi.
Po oczepinach kończymy reportaż ślubny.

Sesja Plenerowa Po Ślubie

Kopiec Kraka Plener Ślubny

Po ślubie już nie musimy zerkać na zegarek i martwić się, że czekają na nas goście. Możemy spokojnie realizować sesję zdjęciową z naszymi nowożeńcami. Młoda para może wybrać dowolny termin na sesję zdjęciową. Jeżeli chodzi o miejsce, to również jest tu dowolność wyboru, nawet jeżeli chodzi o sesję zagraniczną. O długość sesji też nie ma się co martwić, bo jesteśmy pewni, że para młoda pierwsza opadnie z sił i będzie miała dość 🙂
Podczas sesji staramy się nie ustawiać pary młodej. Jedynie doradzamy, tak aby zdjęcia były, jak najbardziej naturalne, pomimo iż są pozowane. Podczas sesji robimy również mnóstwo zdjęć naturalnych, nie pozowanych, złapanych ukradkiem i to one wzbudzają największą sympatię wśród odbiorców.
Zdjęcia robimy w kilku miejscach, aby pamiątka z sesji była ciekawa nie tylko poprzez różne pozy i kadry, ale również poprzez inne miejsca. Choć często nam się zdarza zrobić sesję tylko w jednej lokalizacji, ale dzięki temu, że można zrobić zdjęcia z różnych stron i perspektyw, sesja wyglądała, jakby była robiona w wielu różnych od siebie miejscach.

Wybór Zdjęć

Po każdej sesji, czy reportażu, tworzymy dla naszych klientów galerie, w której to oni mogą wybrać te zdjęcia, które im najbardziej się podobają.
Jest to doskonałe rozwiązanie, dzięki czemu nasi klienci nie muszą być skazani na gust innych osób.
Tak naprawdę to klienci wybierają, tyle zdjęć ile im się podoba, do końcowej ceny zostanie doliczona jedynie kwota za wybrane dodatkowe zdjęcia. Powiedzmy, że para młoda w umowie ma zagwarantowane 350 zdjęć. Ale po przejrzeniu galerii spodobało im się 50 zdjęć więcej niż w umowie. Wówczas do ceny końcowej zostanie doliczona kwota odpowiadająca danej ilości zdjęć, w tym wypadku pakiet 50 zdjęć, którego cenę możecie zobaczyć w dziale Oferta Ślubna.
Przy zdjęciach ze ślubu galeria może zawierać nawet kilka tysięcy zdjęć. Zdajemy sobie sprawę jak ciężko to przejrzeć, dlatego w galerii jest funkcja „save”, która pozwoli wam zapisać wstępny wybór, aby powrócić do niego, np. kolejnego dnia.
W galerii są również filtry pozwalające przejrzeć tylko zdjęcia wybrane lub zdjęcia tylko niewybrane. Jest to doskonała opcja, gdy nie potrafimy się zdecydować.
Gdy już zdjęcia zostaną wybrane, trzeba kliknąć przycisk „Send selection”. Wówczas otrzymamy wiadomość, że możemy zacząć działać dalej. Zaczniemy projektować foto-książkę, wrzucać zdjęcia do prywatnej galerii oraz do chmury, z której będzie można pobrać zdjęcia w dużej rozdzielczości.

Selekcja Zdjęć

Prywatna galeria zabezpieczona hasłem

W prywatnej galerii może się znaleźć to, co para młoda, sobie zażyczy. Możemy ją zaprojektować wspólnie, aby była wyjątkowa. Oprócz zdjęć może się tam znaleźć wpis związany z tym, jak bardzo nowożeńcy się cieszą. Jak są wdzięczni wszystkim gościom za obecność i super zabawę.
Galeria będzie już gotowa po sesji narzeczeńskiej, więc już przed ślubem będziecie mogli rozesłać gościom link i hasło, aby byli na bieżąco.

Pobieranie i udostępnianie zdjęć z chmury

Na chmurze będą się znajdować wszystkie zdjęcia w dużej rozdzielczości. Zdjęcia będzie można oglądać i pobrać na dowolny komputer w dowolnym miejscu na świecie. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez problemu będziecie mogli się podzielić zdjęciami ze wszystkimi niezależnie czy mieszkają blisko, czy daleko. Zdjęcia na chmurze są w dużej rozdzielczości, dzięki czemu nadają się do tego, aby je wywołać lub drukować i to nawet na dużych obrazach (które też mamy w ofercie) bez utraty na jakości. Dodatkowym atutem chmury jest to, że tych zdjęć nikt przypadkiem nie skasuje, tak jak to może się stać, gdy pożyczycie komuś pendrive.
Instrukcję, w jaki sposób pobrać zdjęcia z chmury znajdziecie, klikając TUTAJ.

Projektowanie foto-książki

Gdy zlecenie dobiegnie końca, a zdjęcia zostaną wybrane, zabieramy się do projektowania foto-książki. Zanim foto-książkę damy do druku, najpierw wysyłamy projekt do klienta w celu akceptacji. Po akceptacji dopiero foto-książka jest drukowana. Jest możliwość, aby klient wybrał zdjęcia, które mają się znajdować w foto-książce.
Do zaoferowania mamy różne rodzaje foto-książek, foto-albumów, pudełek itp. Zapraszam na stronę PAMIĄTKI w celu zobaczenia oferty produktów.

Jeżeli masz pytania, napisz

    Możecie nas znaleźć również na facebooku [a]zakrzewski oraz [a]wedding to fanpage głównie związane z stroną. Ale Paulina ma jeszcze swój projekt pod tytułem “Czary Mary Pauliny“, a Alek prowadzi “Off-Road Tarnobrzeg” na który również serdecznie zapraszamy.
    Napisaliśmy również kilka słów o nas, więc jeżeli macie ochotę nas bliżej poznać to zapraszamy TU.